Czeka Cię remont lub aranżacja nowego mieszkania? Obawiasz się, że nie wykorzystasz dobrze przestrzeni, prace będą się przedłużały, budżet rósł, a ostateczny efekt będzie znacznie odbiegał od Twoich wyobrażeń? Zatrudnij projektanta wnętrz – oto 5 powodów, dlaczego warto to zrobić.
1. Oszczędzasz czas i pieniądze
Każdy kto choć raz remontował lub urządzał mieszkanie, zna dwa podstawowe prawa remontu – prawie nigdy nie kończy się na czas i zwykle kosztuje więcej niż założyliśmy. Podpisując kompleksową umowę z projektantem, dostajemy gwarancję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Nie będziemy tracić czasu na poszukiwania odpowiednich materiałów, ryzykując przy tym nietrafiony lub nieodpowiedni dla naszego wnętrza zakup. Doświadczony architekt będzie też w stanie precyzyjnie ocenić ilość potrzebnych produktów, więc po zakończeniu prac nie zostają niepotrzebne wiadra farb czy klejów, co znacznie minimalizuje koszty. Warto mieć też na uwadze, że specjalista zna rynek lepiej niż my, często korzysta ze zniżek u dostawców, orientuje się w aktualnych promocjach. Będzie więc w stanie zamówić materiały dobrej jakości w rozsądnej cenie. I co niemniej ważne – realizacja zostanie zakończona zgodnie z terminem określonym w umowie.
2. Ty ustalasz budżet, projektant efektywnie go wykorzystuje
Współpracując z projektantem ustalasz, ile maksymalnie jesteś w stanie przeznaczyć na realizację. Nie marnujesz czasu na samodzielne wyliczenia i porównywanie ofert. Nie stresujesz się, że prace i tak pochłoną więcej pieniędzy. W ramach usługi otrzymujesz dokładny kosztorys i informację, jakie rozwiązania są możliwe, ewentualnie jakie można zastosować dla nich alternatywy. Architekt dobierze odpowiednie materiały i wykonawców, by zmieścić się w przedziale budżetowym i jak najefektywniej go wykorzystać.
3. Korzystasz z szerokiego spektrum specjalistycznej wiedzy
Gdy samodzielnie mierzymy się z remontem lub aranżacją wnętrza, dochodzi zwykle do dwóch sytuacji: nie doceniamy jego możliwości lub wręcz przeciwnie – przeceniamy je. Fachowe oko patrzy na przestrzeń zupełnie inaczej, uwzględniając wszystkie czynniki: wielkość i wysokość pomieszczenia, naturalne światło, układ względem stron świata, otoczenie. Dostrzega możliwości, ale też znaczące przeszkody. Dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie zaproponować o wiele więcej rozwiązań niż my. Przede wszystkim – często takie, na które sami byśmy nie wpadli. Ma to duże znaczenie w tzw. trudnych przestrzeniach – ciasnych mieszkaniach z wielkiej płyty, starych domach czy długich i wąskich pokojach. Warto jednak poznać też możliwości aranżacyjne przestrzeni ustawnych, otwartych i na pierwszy rzut oka łatwych do adaptacji. Często możemy być zaskoczeni, jakie możliwości daje nawet najbardziej standardowy salon!
Co jeszcze? Masz też z głowy techniczne aspekty lokalu – pomiary, elektrykę, hydraulikę czy instalację gazową. Projektant tworzy i przekazuje niezbędną dokumentację wykonawcom.
4. Nie musisz męczyć się z ekipami
Biura projektowe mają dostęp do sprawdzonych wykonawców – odpadają poszukiwania, pytanie o opinie znajomych, umawianie terminów i zakresu prac, i w końcu – ryzykowanie, że trafisz na opieszałą czy niewykwalifikowaną ekipę. Warto rozważyć zaangażowanie poleconych przez projektanta wykonawców z jeszcze jednego powodu – często dzięki długofalowej współpracy jest on w stanie wynegocjować korzystniejsze ceny niż klient indywidualny. Nie bez znaczenia jest też fakt, że projektant nadzoruje wykonanie, wie na co zwracać uwagę, wyłapuje niedociągnięcia. Spokojna głowa, brak konieczności monitorowania postępu prac i gwarancja solidnego wykonania – rzadko masz ten luksus, gdy samodzielnie remontujesz i aranżujesz wnętrze.
5. Zyskujesz spójne, oryginalne i dopasowane do Twoich potrzeb wnętrze
Zanim architekt zaproponuje projekt, będzie chciał poznać Twoje oczekiwania co do estetyki i funkcjonalności wnętrza. Zapyta Cię też o Twój styl życia, zainteresowania i upodobania. Następnie dokona dokładnych pomiarów, wykona zdjęcia, by jak najlepiej dopasować Twoje wyobrażenia do rzeczywistej sytuacji i danych technicznych. Zaproponuje projekt optymalnie wykorzystujący dostępną przestrzeń i przedstawi wizualizację, dzięki której zobaczysz efekt końcowy. To ważne, bo już na tym etapie będziesz mógł wskazać nieodpowiadające Ci rozwiązania i w porozumieniu z projektantem zdecydujesz o ewentualnych modyfikacjach. W tym miejscu warto też wspomnieć, że nie zawsze mamy pomysł na aranżację – dzięki radom architekta nie trzeba samodzielnie przeszukiwać internetu czy magazynów wnętrzarskich w poszukiwaniu inspiracji. Zorientowany w bieżących trendach projektant na pewno podsunie kilka modnych czy klasycznych koncepcji, które idealnie sprawdzą się w Twoim lokalu.
Współpracując z profesjonalistą, możesz też mieć pewność, że aranżacja będzie kompletna, spójna i dopracowana w najmniejszych detalach. Dzięki temu, że projektanci orientują się, zarówno w aktualnych kierunkach projektowania, jak i ponadczasowych kanonach, wiedzą jak łączyć kolory i materiały, by dobrze ze sobą współgrały, a przede wszystkim tworzyły wygodne i stylowe wnętrza, szyte na miarę klientów.
Współpraca z architektem oszczędza Ci niepotrzebnego stresu – to tak naprawdę Twój spokój, wygoda i harmonijna i efektownie urządzoną przestrzeń.